Szkoła Baletowo-Muzyczna Da Capo

Polecamy!Popularny

Szkoła Baletowo-Muzyczna Da Capo

Cele edukacyjne

Kształtowanie postawy estetycznej to wieloletni proces, który zaczyna się praktycznie od momentu narodzin człowieka. Małe dzieci nie słuchają jeszcze muzyki w sposób świadomy, ale kontakt z nią mają praktycznie na co dzień. Najczęściej jednak niestety jest to muzyka przypadkowa, wyprodukowana – o bardzo niskiej jakości artystycznej, a nie stworzona z najgłębszej potrzeby ducha przez wykształconych artystów, dla których wciąż podstawą tworzenia jest klasyczna triada wartości – prawda, dobro i piękno.

Nie wszyscy jesteśmy w pełni świadomi, jak szeroko rozumiana kultura kształtuje nasze osobiste poglądy na wiele dziedzin życia, nawet takich, które w żaden prosty sposób z nią się nie kojarzą. Obecnie Internet staje się głównym medium i nośnikiem wolności kulturowej w zasadzie bez ograniczeń; daje potencjalnemu konsumentowi kultury ogromny wybór możliwości – nie tylko wzięcia w niej udziału, ale też jej współtworzenia. Z jednej strony jest to wielka szansa, z drugiej zaś – zagrożenie pójścia na łatwiznę i ugrzęźnięcie na kulturalnych mieliznach.

Szkoła "Da capo" jest miejscem, w którym uczniowie mają szansę na kontakt z najwybitniejszymi dziełami światowej literatury muzycznej, muzyką skomponowaną przez największych kompozytorów w historii. Możliwość poznania różnych form muzycznych pozwala wykształcić krytyczne spojrzenie na kulturę masową, uczy dokonywać selektywnego wyboru tego, co w niej najcenniejsze i najciekawsze. Stwarza szansę aktywnego współdziałania z instytucjami i zbiorowościami, które stanowią lub będą stanowić w przyszłości wartościowe ośrodki kulturalne. Oswajanie dzieci z muzyką poważną pozwoli im w dorosłym życiu na pełniejsze zrozumienie istoty sztuki i czynny udział w życiu kulturalnym społeczeństwa.

Cele wychowawcze

O tym, że muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów pisał już ponad 2000 lat temu Arystoteles. Wszystkie naukowe teorie dotyczące wychowania poprzez sztukę zdają się jedynie potwierdzać tezę, że wychowywanie estetyczne, wychowanie przez sztukę jest nie do zastąpienia. Zajęcia indywidualne gry na instrumentach uczą skupienia, koncentracji, relacje mistrz – uczeń jakie powstają na lekcjach są kapitalną formą działań wychowawczych poprzez przykład – autorytet nauczyciela. W dobie rozchwianych wartości i zagubienia w świecie kuszącym łatwymi, acz powierzchownymi rozwiązaniami coraz częściej tęsknimy za prawdziwym autorytetem.

Indywidualne lekcje gry na instrumentach dają dzieciom tak potrzebne oparcie w dorosłym nauczycielu i taką relację z pedagogiem – mentorem z jaką trudno już spotkać się na co dzień w edukacji szkolnej. Zajęcia grupowe w „Da capo” to lekcje tańca oparte na balecie klasycznym. Całoroczną pracę dzieci i pedagogów wieńczy spektakl muzyczno – baletowy wystawiany na deskach Teatru Ludowego oraz w Centrum Sztuki „Solvay”. Scenariusz spektaklu zwyczajowo oparty jest na wątkach baśniowych, najczęściej znanych dzieciom wcześniej, a starannie dobrana muzyka dopełnia całości. Spektakl z założenia przygotowywany jest w sposób absolutnie profesjonalny, przy pełnej świadomości, że wykonawcami są dzieci, którym do profesjonalizmu jeszcze daleko. Próby – szczególnie te ostatnie, całościowe – uczą dyscypliny w sposób naturalny i przyjmowany przez dzieci jako coś oczywistego. Między uczniami i pedagogami wytwarza się swoista wspólnota, w której każdy jest jednakowo ważny, jest artystą, ogniwem bez którego spektakl nie mógłby się odbyć, ale też powstaje przekonanie, że wspólna praca wymaga całkowitego dostosowania się do poleceń się nauczyciela.

Na zajęciach niezwykle ważna jest współpraca, odpowiedzialność za siebie, ale też za innych – dzieci mają świadomość, że bez tego nie ma szans na dobry artystyczny efekt, który jest celem najwyższym. Atmosfera przed spektaklem jest porównywalna do tej, która panuje w profesjonalnym teatrze – całkowite podporządkowanie dziełu i skupienie na sztuce.

1 Review

sallama fskfl