Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy warto?

Dziewczynka grająca na fortepianie

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy warto?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci są teraz już wszędzie spotykane. Pośród różnorodnych ofert można znaleźć praktycznie wszystko czym dziecko może się interesować. Mogą być związane z rozwojem fizycznym, muzycznym, kreatywnym i wiele innych. Jednak czy jest to tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu? Czy rozwijanie aktualnych pasji dziecka przyniesie mu jakieś korzyści na dłuższą metę?

Co trzeba wziąć pod uwagę

Oczywiście, zajęcia pozalekcyjne mają wiele zalet. Przynoszą dzieciom różnorodne korzyści. Przed wyborem konkretnych zajęć trzeba najpierw się zastanowić jakie wybrać. Ważne jest, żeby zajęcia były dobrane względem wieku i umiejętności waszej pociechy. Dobrze jest wziąć pod uwagę zainteresowania, temperament oraz usposobienie. Zajęcia w dużej grupie, wymagające aktywnego udziału mogą być trudne na przykład dla dzieci nieśmiałych i nieco zamkniętych w sobie. Jednak odpowiednio dobrane zajęcia pozalekcyjne będą doskonałą formą edukacji, pobudzania różnorodnych zmysłów oraz rozwoju społecznego. W jaki sposób?

Dodatkowe zajęcia, a dorosłość

Uczestnictwo w różnych zajęciach procentuje w przyszłości. W jaki sposób? Po pierwsze dziecko rozwijając swoje zainteresowania może znaleźć niezwykłą pasję. Dalsze jej rozwijanie może stać się wymarzoną pracą, którą dziecko już jako osoba dorosła, będzie chętnie wykonywać. Przecież każdy z nas chciałby pracować w takiej dziedzinie, która jest dla nas naprawdę pasjonująca, prawda?

Kolejną kwestią jest rozwijanie rozmaitych umiejętności. Warto rozważyć chociaż parę przykładów:

• Praca w grupie dzieci pomaga nabywać cech społecznych: umiejętność kompromisu, współpracy, asertywności, działania dla dobra drugich, czy też prawidłowej komunikacji.
  • Gra na instrumencie zdecydowanie rozwija pamięć, wrażliwość, ćwiczy wyobraźnię oraz jest doskonałą stymulacją do rozwoju mózgu.
  • Języki obce mogą pozytywnie wpłynąć na koncentrację, pamięć, poszerzyć zasób słownictwa, a także uczy tolerancji.
  • Zajęcia sportowe w oczywisty sposób wywołują rozwój fizyczny, ale również są nauką samodyscypliny, współpracy w zespole lub koordynacji.
  • Nauki ścisłe to zdobywanie wielu informacji na temat świata, ćwiczenie myślenia logicznego oraz przyczynowo-skutkowego.

Oczywiście przykłady można mnożyć. Jednak nie da się ukryć, że każda z wyżej wymienionych umiejętności ma wpływ na życie dorosłego człowieka. Dzięki nim łatwiej można znaleźć pracę, nawiązywać nowe kontakty, prowadzić ciekawe i inspirujące rozmowy lub po prostu dobrze radzić sobie w życiu poprzez umiejętność reakcji adekwatnej do sytuacji. Dlatego można z całą pewnością powiedzieć, że zajęcia dodatkowe są świetnym sposobem na przygotowanie dziecka do dorosłości.

O czym nie wolno zapominać?

Jednak warto zawsze pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Jeśli naprawdę jest dla nas ważne dobro dziecka, nie można posyłać go na zbyt dużą ilość zajęć pozalekcyjnych. Dla dzieci bardzo ważny jest czas spędzony na odpoczynku, w domu wraz z rodzicami. Nadmierna ilość zajęć zamiast rozwijać, może przytłoczyć i powodować rozdrażnienie. Tylko to co sprawia dziecku przyjemność, to na co naprawdę ma ono ochotę, może przynosić pozytywne skutki – obecnie i w przyszłości.