Tragiczny finał epoki smartfonów

Chłopiec z zeszytem

Tragiczny finał epoki smartfonów

by Marcin

Widok dzieci obsługujących smartfony, tablety i inne urządzenia nie wywołuje u ludzi szoku. Spotkamy się z tym codziennie i widok dziecka, które sprawnie je obsługuje – o zgrozo! – zachwyca. Jakie są tego konsekwencje?

Wojna o telefon

Społeczność internetowa od wielu lat toczy wojnę o to, czy dawać dziecku telefon. Smartfon dla dziecka jest tak naprawdę dla rodziców wzmocnieniem poczucia własnej wartości. Cieszą się z tego, że ich pociecha potrafi je sprawnie obsługiwać i czują się z siebie dumni, że inne dzieci zazdroszczą ich córce czy synowi najnowszego smartfona. Co dziwniejsze, pokolenie “podwórkowych” rodziców nie zastanawia się nad konsekwencjami takich działań. Świadoma część opiekunów toczy wojnę z własnymi dziećmi, które skarżą się, że ich rówieśnicy mają własne telefony i przynoszą je do szkoły. Ciężko argumentować dziecku, aby zrozumiało, dlaczego nie posiada własnego. Smartfon dla dziecka nie jest obowiązkiem, jedynie kaprysem rodziców. Tłumaczenie się, że służy do bezpieczeństwa, jest paradoksalne. Z jednej strony kontrolujemy, gdzie jest nasze dziecko, a z drugiej strony niszczymy jego mózg i całe życie. Jeżeli martwimy się, gdzie podziewa się nasza latorośl, gdy my jesteśmy w pracy, warto zapisać je na interesujące zajęcia dodatkowe, aby ograniczyć jego kontakt z niebezpiecznymi grami i bajkami, a jednocześnie zadbać o jego prawidłowy rozwój.

Przeklęte tablety

To samo dotyczy pytania, czy dawać dziecku tablet. Nie powiemy Wam, że pół godziny spędzone z aplikacją od nauki angielskiego, czy matematyki jest najgorszym złem. Jednak ten czas powinniśmy spędzić razem z dzieckiem i kontrolować to, co robi. Tablet nie powinien służyć w żadnym wypadku do zajęcia dziecku czasu, abyśmy mogli poplotkować, obejrzeć serial, czy ostro mówiąc pozbyć się problemu, jakim jest nasz kilkulatek. Tablet, jak i smartfon dla dziecka są złem. Złem, którym sami bez żadnych skrupułów karmimy nasze dzieci. W tym czasie mogłyby uczyć się języków obcych, matematyki, tańca i innych przedmiotów chodząc na zajęcia dodatkowe. Co ważne, tylko w ten sposób uczą się również zdrowej rywalizacji i umiejętności społecznych, czego nie rozwiną urządzenia mobilne.

Niekochane dzieci

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Jesteś dorosły i masz współmałżonka. Nie rozmawiacie, nie przytulacie się, nie spędzacie wspólnie czasu, a gdy tylko upomnisz się o ludzkie odczucia, twój współmałżonek podsunie ci tablet lub smartfon. Jak będziesz się czuł i jak może się czuć Twoje dziecko?

Dzieci kochają bezwarunkowo i jeśli są nieszczęśliwe, to nie zawsze nam o tym powiedzą. Sami często krytykujemy innych za to, że ciągle pracują, a dziecko nie potrzebuje ich pieniędzy, tylko miłości. Rodzice XXI wieku robią jeszcze gorszą rzecz. Są obok dzieci, a nie z nimi i zastępują miłość, podsuwając grę lub bajkę zamiast z nimi pobyć. Żyjemy tu i teraz nie zadając sobie pytania, jakie problemy stworzy to w dorosłym życiu naszych pociech. W konsekwencji dzieci się od tego uzależniają i nie potrafią być odpowiedzialnymi dorosłymi ludźmi. Zajęcia pozalekcyjne dają rodzicom możliwość odpoczęcia lub chwilę wolnego czasu, a jednocześnie będą miały pozytywny oddźwięk na przyszłość dziecka.

Pokaż dziecku piękno świata

Zajęcia dodatkowe są najlepszym sposobem na wykreowanie przyszłości dziecka. Niezależnie od tego, czy są to zajęcia pozalekcyjne odbywające się w szkole, czy poza nią, dziecko doświadczy wielu możliwości, z których wybierze swoją drogę. Doświadczanie świata polega na spróbowaniu wszystkiego. Jeżeli nigdy nie zjemy brokuła, to nigdy nie będziemy wiedzieli, czy go lubimy. Warto zachęcać dzieci do różnych aktywności, czyli zapisać je nawet wbrew ich woli na zajęcia pozalekcyjne z tańca, sportowe, przedmiotowe, czy inne. Dzieci, tak samo jak dorośli boją się zmian i nieznanego, więc z pewnością mogą się przed tym bronić. Często powodem jest dotychczasowe zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych, które uzależniają, ograniczając chęć rozwoju i poznawania świata oraz rozleniwiają.

Temat do przemyśleń

Jeżeli już teraz czujesz, że życie Twojego dziecka jest w niebezpieczeństwie, podejmij odpowiednie kroki do jego ratowania. Każde pytanie brzmiące czy dawać dziecku telefon lub czy dawać dziecku tablet, powinno być dokładnie przemyślane. Życie dziecka zależy jedynie od wyborów rodziców. Jako dorosła, rozsądna osoba musisz wziąć odpowiedzialność za życie swojego dziecka i dać mu szanse na bycie szczęśliwym, pewnym siebie i odważnym człowiekiem.

Marcin

Jesteśmy w 100% odpowiedzialni za swoje dzieci - ich wzrastanie, rozwój, wychowanie i w efekcie funkcjonowanie w dorosłym świecie.