Sport to zdrowie!

Drużyna piłkarska

Sport to zdrowie!

by Marcin

O znaczeniu sportu dla codziennego zdrowia fizycznego i psychicznego dla dzieci nie trzeba się rozpisywać. Doskonale wiemy, że nasze mięśnie i mózg potrzebują do pełnego rozwoju ogromnych ilości tlenu, a ten wytwarzany jest głównie podczas ćwiczeń. Wszystkie dziedziny sportu dla dzieci niosą ze sobą pozytywne skutki wychowawcze. Podnoszą pewność siebie, doskonalą sprawność fizyczną i umysłową, koncentrację, a dodatkowo stając się pasją, poprawiają komfort ich codziennego życia. Żeby jednak pobudzić pasję, warto zacząć od podstaw. Taką podstawą są zajęcia sportowe dedykowane dzieciom od najmłodszych lat.

Rodzaje zajęć sportowych dla dzieci

W Polsce mamy możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach sportowych, a wśród nich występuję najczęściej:

  • gimnastyka artystyczna,
  • piłka nożna,
  • sztuki walki, takie jak karate i aikido,
  • taniec dla dzieci pod różnymi postaciami
  • pływanie.

Wszystkie z nich organizowane są dla dzieci w różnym wieku, w taki sposób, aby zajęcia nie zniechęcały. Ważną rolę odgrywa w ich przypadku systematyczność i podejście trenera. Zajęcia dla dzieci mniejszych łączą się głównie z nabywaniem sprawności fizycznej, nauką cierpliwości, zdrowej rywalizacji, a w szczególności traktowane są jako początek świetnej zabawy ze sportem, która zaspokaja potrzeby fizyczne i umysłowe kilkulatka, mobilizując go do dalszych ćwiczeń.
Starsze i bardziej świadome dzieci rozpoczynające swoją drogę ze sportem, zachęcane są poprzez umacnianie osiągnięć młodego człowieka, co pobudza go do działania.

Czego warto spróbować wybierając optymalne zajęcia?

Sztuki walki dla dzieci odbywają się w różnych grupach wiekowych i dostosowane są do możliwości psychoruchowych dzieci. Wartość nauki karate, czy aikido jest nieoceniona. To nie tylko sposób na osiągnięcie doskonałej sprawności fizycznej oraz równowagi umysłowej, ale jednocześnie nauka samoobrony. Dzięki nim dzieci w dorosłości czują się bezpieczniejsze i bardziej odważne, co kieruje ich do osiągania sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Gimnastyka artystyczna nie jest łatwym sportem. Wymaga ogromnego nakładu cierpliwości i samozaparcia. Oprócz umiejętności fizycznych pobudza w młodym człowieku pewność siebie, kreatywność, systematyczność, co z pewnością poprawi jego dorosłe życie. Nauczy go, że sukces zależny jest tylko i wyłącznie od ciężkiej pracy i zaangażowania.

Piłka nożna to sport nie tylko dla chłopców, ale coraz częściej dla dziewczynek. Sporty grupowe dla dzieci mają na celu naukę przestrzegania obowiązujących zasad, do których szybko się dostosowują. Przekłada się to na przestrzeganie zasad i prawa w życiu dorosłym. Ponadto dzięki piłce nożnej dzieci nabywają ważną umiejętność społeczną, jaką jest działanie w grupie. Poprawiają swoją kondycję fizyczną i koncentrację.

W czym jeszcze pomogą zajęcia sportowe?

Zajęcia sportowe dla dzieci to również doskonała szansa na walkę ze złymi nawykami i chorobami. Lekarze i psychologowie są między sobą zgodni. Sport to zdrowie pod każdą postacią. Uczy nas dobrych nawyków, radzenia sobie ze stresem, ogranicza otyłość, cukrzycę, miażdżycę i inne choroby układu krążenia, czy kostnego. Dzieci uczestniczące w pozalekcyjnych zajęciach sportowych rzadziej przesiadują przed telewizorami i urządzeniami mobilnymi. Zmniejsza to również ryzyko popadania w nałogi takie jak alkohol, czy narkotyki, a jednocześnie dzieci częściej odnoszą sukcesy w życiu dorosłym.

Marcin

Jesteśmy w 100% odpowiedzialni za swoje dzieci - ich wzrastanie, rozwój, wychowanie i w efekcie funkcjonowanie w dorosłym świecie.