Jak zajęcia muzyczne kształtują osobowość dziecka?

Mała skrzypaczka

Jak zajęcia muzyczne kształtują osobowość dziecka?

Zapisując dziecko na zajęcia muzyczne może mieć pewność, że zyska ono nie tylko nowe umiejętności. Tego rodzaju aktywność pośrednio kształtuje osobowość dziecka. Nabyte cechy przekładają się na niemal każdą płaszczyznę życia. Gra na instrumentach rozwija kreatywność i wrażliwość. Muzyka potrafi budować pewność siebie, a także wpływać na kontakty z innymi ludźmi. Bardzo mocno przekłada się ona również na samopoczucie dziecka. Nierzadko jest to bodziec, który motywuje do działania.

Pogłębianie przeżyć

Zdaniem wielu badaczy muzyka uczy pogłębiania przeżyć. Dziecko potrafi rozpoznawać swoje emocje. Zyskuje świadomość tego, co porusza go najbardziej. Potrafi również zapanować nad negatywnymi odczuciami, które pojawiają się podczas codziennego życia. Wrażliwość dziecka nie oznacza słabości. Uczestnicząc w zajęciach muzycznych nawet bardzo małe dziecko może rozbudzić w sobie skrywane emocje. To właśnie poprzez muzykę przelewane są zarówno złe, jak i dobre uczucia. Zajęcia z fortepianu to doskonały sposób na wyciszenie i oczyszczenie umysłu. Nawet krótka gra na instrumencie pozwala zrelaksować się, a także zyskać nowe spojrzenie na daną sytuację. Pamiętajmy, że dziecko również ma swoje kłopoty, w które nie chce wtajemniczać swoich rodziców. Powinniśmy dać mu wystarczającą ilość swobody, tak aby sukcesywnie kształtowało ono własną osobowość. Obcowanie z muzyką daje szansę na zdystansowanie się. Jest to znakomita odskocznia od codzienności.

Dostarczanie radości

Potrzeba radości jest niezwykle istotna dla każdego człowieka. Każde dziecko powinno szukać swojej pasji, która będzie prawdziwym źródłem radości. Zajęcia muzyczne to wielka frajda. Maluch nie tylko uczy się czegoś nowego, ale również przyjemnie spędza czas. Udowodniono, że atmosfera radości jest niezbędna do prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz psychicznego dziecka. Oznacza to, że dziecko, które czuje się zadowolone i spełnione zupełnie inaczej podchodzi do nowych wyzwań. Przekłada się to na m.in. zachowanie w szkole, czy też relacje z rówieśnikami. Gra na instrumencie nieustannie pobudza myślenie. Dzięki temu dziecko zachowuje wysoką sprawność umysłu. Potrafi bez sugestii innych wypracować własną postawę w danej sprawie. Nie zapominajmy, że osobowość człowieka kształtuje się już od najmłodszych lat. Wiek przedszkolny i szkolny w dużym stopniu warunkuje dorosłe życie. Cechy, które uda się wypracować na wczesnym etapie rozwoju, najprawdopodobniej zostaną już z nami na zawsze.

Rozwój wyobraźni

Muzyka pobudza wyobraźnie i sprawia, że postrzeganie świata staje się zupełnie inne. Pobudzając kreatywność dziecka dajemy mu większe szansę na rozwój sfery intelektualno-artystycznej. Dziecko uczy się kojarzenia emocji. Staje się o wiele bardziej otwarte na to, co go otacza. Zachowuje się niczym obserwator, dzięki czemu zaczyna szybciej i dokładniej rozumieć świat.
Dlaczego muzyka porusza wyobraźnie? Przede wszystkim dlatego, że jest ona wyrazem tłumionych emocji. Właśnie dlatego jedna melodia może być postrzegana przez każdą osobę zupełnie inaczej.