Bezpieczne i szczęśliwe dziecko w sieci

Bezpieczne i szczęśliwe dziecko w sieci

by Marcin

“Jeśli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje.”

Ta myśl Vincenta V. Severskiego z książki “Nieśmiertelni”, to niezwykle trafne określenie opisujące zjawisko rozszerzania się wpływu Internetu na życie mieszkańców Ziemi. Otoczeni nowoczesną technologią informacyjną nie zauważamy, jak z podmiotu, który tę technologię tworzy, przekształcamy się w mało znaczący element systemu. Element, któremu zagraża szereg realnych niebezpieczeństw.

Czym jest Internet?

Mówiąc najprościej, to sieć komputerowa, która składa się z wielu hostów czyli połączonych ze sobą komputerów. Powszechnie dostępna od lat 90-tych XX w.
Początkowo oferowała usługi hostingowe stron www oraz poczty elektronicznej. Następnie pojawiły się tematyczne fora dyskusyjne, komunikatory, telefonia, radio i telewizja internetowe, telekonferencje, aukcje i sklepy, gry online, bankowość.

Komu i jak służy Internet?

Właściwie wszystkim. Nawet tym, którzy nie mają komputera. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu, aby przeglądać strony, oglądać filmy, sterować funkcjami naszego samochodu, lodówki, piekarnika, ogrzewaniem domu. Można w czasie rzeczywistym rozmawiać z lekarzem, który postawi diagnozę i wystawi e-receptę, albo robić zakupy.
Internet ma wiele ważnych i potrzebnych zastosowań, które z całą pewnością służą rozwojowi człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że skutkiem niewłaściwego korzystania z nowoczesnych technologii może być uzależnienie od komputera, czy też szerzej rozumując, uzależnienie od sieci Internet.

Dlaczego Internet uzależnia?

Pluszowy niedźwiadekPoszukując odpowiedzi na to pytanie warto, poznać i zrozumieć główne mechanizmy, które sterują uzależnieniami. Podstawowym jest dążenie do szybkiego i skutecznego zaspokajania potrzeb. Jeśli w sieci, dzięki nieograniczonemu kontaktowi z innymi ludźmi, w sposób łatwy i szybki zrealizujemy cele, których osiągnięcie było niemożliwe w świecie realnym i dokonamy regulacji nabrzmiałych emocji, to odczujemy poczucie satysfakcji i przyjemności.

Uzależnienie od komputera jest tak samo silnym uzależnieniem behawioralnym jak alkoholizm, hazard, narkotyki i tak jak one powinno być leczone. Warto więc poświęcić więcej czasu i uwagi profilaktyce i nie dopuścić do uzależnienia, szczególnie dzieci i młodzieży. Nadmierna ilość czasu spędzonego w sieci ma wpływ na rozwój emocjonalny, pogarsza relacje z rodziną i przyjaciółmi, niszczy zdrowie fizyczne, często obniża poczucie wartości i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w realnym świecie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie?

Jest to zadanie wszystkich dorosłych – rodziny i szkoły oraz wszelkich instytucji działających na rzecz dzieci. Kontrola powinna dotyczyć regulowania ilości czasu, który dziecko spędza z komputerem czy telefonem. Dorośli powinni zadbać również o to, do jakich treści młodzi ludzie mają dostęp. Blokowanie treści pornograficznych, zawierających akty okrucieństwa i przemocy, dyskryminacyjnych ze względu na narodowość, rasę, religię czy orientację seksualną, autodestrukcyjnych (zachęcających np. do wyniszczających diet czy nawet do samobójstwa) to prosta i skuteczna metoda zadbania o to, aby nasze dziecko w sieci znalazło to, co jest bezspornie wartościowe i przydatne. Niezbędne jest dyskretne monitorowanie komputera i smartfona, ale także szczere i rodzicielskie rozmowy z dzieckiem o czyhających na nie zagrożeniach ze strony innych, nieznanych osób.

Marcin

Jesteśmy w 100% odpowiedzialni za swoje dzieci - ich wzrastanie, rozwój, wychowanie i w efekcie funkcjonowanie w dorosłym świecie.